+371 65424155, 20203713
Ekskursiju pieteikšana
aptauja
Vai Jūs bieži apmeklējat Daugavpils muzeju?
Kultūrvēsture

Daugavpils novads PSRS sastāvā

1940.gada vasarā Latvija tika iekļauta PSRS sastāvā un pārtrauca savu pastāvēšanu kā neatkarīga valsts. Otrā pasaules kara laikā tās teritoriju okupēja Vācijas karaspēks. Daugavpils apkārtnē tika izveidota padomju kara gūstekņu nometne “Štalag-340” un ebreju geto.  Desmit tūkstošiem latviešu zaldātu karoja kā Sarkanās armijas sastāvā, tā arī Vermahta karaspēka sastāvā. 1944.gada 27.jūlijā 2.Baltijas frontes 4.triecienarmija triecienuzbrukumā ieņēma Daugavpili. Vairākas kara relikvijas stāsta par šiem notikumiem.
Kara laikā Daugavpils iedzīvotāju skaits samazinājās līdz 15 tūkstošiem cilvēku, 70% ēku stāvēja drupās. Daugavpilieši aktīvi piedalījās veco rūpniecības uzņēmumu atjaunošanā un jaunu rūpnīcu, skolu, medicīnas, sporta un kultūras iestāžu celtniecībā. 
1980.gadu beigās Daugavpils kļuva par  Latvijas nozīmīgu rūpniecības un kultūras centru, pēc iedzīvotāju skaita (127 tūkstošu) ieņemot otru vietu republikā.
Šajos gados par pasaulslaveniem kļuva Daugavpilī dzimušie mākslinieki Marks Rotko, aktieris un režisors Solomons Mihoelss, komponists Oskars Stroks.
Strauja demokrātijas attīstība un nacionālās pašapziņas pieaugums 1980.gadu beigās – 1990.gadu sākumā ietekmēja jaunu politisko organizāciju izveidi. Latvijas Tautas fronte kļuva par visietekmīgāku politisko spēku un organizatoru cīņā par neatkarību. 1990.gada 4.maijā tika pieņemta deklarācija “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”, 1991.gada 21.augustā – konstitūcijas likums “Par Latvijas Republikas valsts statusu”. 
Kā nacionālās vienošanas un atdzimšanas simbols 1990.gadā notika Latgales dziesmu svētki.

 


Dalīties ar ziņu:
atpakaļ