+371 65424155, 20203713
Ekskursiju pieteikšana
aptauja
Vai Jūs bieži apmeklējat Daugavpils muzeju?
Kultūrvēsture

Novads Lietuvas Lielkņazistes (1561.g.-1569.g.) un Polijas-Lietuvas valsts (Rzecz Pospolita) (1569.g.-1772.g.) sastāvā

Pirmatnējās kopienas iekārta Latvijas teritorijā pastāvēja no 9000 g.p.m.e. līdz IX—X gs. Šī iekārta ietver sevī akmens un agro metālu laikmetu. Ekspozīcijā skatāmi darbarīki no kaula, akmens, dzelzs, kā arī juvelierizstrādājumi no bronzas, kas pierāda, ka darbarīku pilnveidošana un senā cilvēka prasmes attīstība noved pie pirmās senās formācijas maiņas, kas bija dibināta uz darba kopīguma un vienlīdzīgās sadales. 
Sakot ar IX gs. novada teritorija iedibinās feodālā ekonomiskā formācija. Par feodālās pārvaldes centriem kļūst pilis, un viena no tām — Jersika — kļūst par seno latgaļu politisko un ekonomisko centru. Vienā no ekspozīcijas vitrīnām skatāmi 1939. gada Jersikas pilskalna arheoloģisko izrakumu materiāli, kas ļauj iepazīt seno latgaļu sadzīvi, amatniecības un tirdzniecības attīstību. 
XIII gs. sākuma latgaļu valstiskuma dibināšanu pārtrauc vācu krustnešu iebrukums. 1209. gada Rīgas arhibīskaps Alberts nodedzina Jersiku, bet 1230. gadā latgaļu zemes pilnībā pāriet bīskapa un ordeņa rokās.

 

1275. gadā, lai varētu nostiprināties iekarotajās zemēs un kontrolētu tirdzniecības ceļus pa Daugavu, tika uzcelta Dinaburgas pils, kas kļuva par mūsu pilsētas sākumu. Pilī, kuras makets apskatāms zāles centrā, mita Livonjjas ordeņa krustneši, kas turēja savā pakļautībā vietējos iedzīvotājus un iebruka kaimiņu krievu un lietuviešu zemēs. 
XVI gs. otrajā pusē Livonijas kara rezultātā beidza pastāvēt nacionālas sadrumstalotības periods vācu pakļautībā. Tā vietā nāca atkarība no poļu magnātiem. 1561. gadā Dinaburgu ieņem poļi, bet 1566. gadā tā kļūst par ļnflantijas vojevodistes centru. 
XVII gs. Dinaburga kļūst par nozīmīgu tirdzniecības un muitas punktu uz Daugavas. Šajā laikā par latgaļu zemēm cīnās Polija, Krievija un Zviedrija. 1656. gadā Dinaburgu iekaro Krievija un pārdēvē to par Borisogļebsku. Krievi te valdīja 11 gadus, bet 1667. gadā pamiera rezultātā pilsēta atkal nonāk poļu pakļautībā. Poļi pārvalda pilsētu līdz 1772. gadam.


Dalīties ar ziņu:
atpakaļ