+371 65424155, 20203713
Ekskursiju pieteikšana
aptauja
Ziņu arhīvs

“Mūsu Mihoelss”

16.03.2023

 No 16. marta līdz 2. aprīlim Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā apskatāma aktiera, teātra režisora un sabiedriskā darbinieka Solomona Mihoelsa piemiņai veltīta izstāde “Mūsu Mihoelss”.

Solomons Mihoelss (īstajā vārdā Šloime Vovsi) dzimis 1890. gada 16. martā Dinaburgā (tagad Daugavpilī). Viņa tēvs, būdams lielisks stāstītājs un tautasdziesmu dziedātājs, jau kopš bērnības iepazīstināja dēlu ar leģendām, stāstiem par varoņiem un senām tradīcijām. Neskatoties uz stingrajiem reliģiozajiem uzskatiem, Vovsi ģimenē aizrāvās ar dziedāšanu, rīkoja mājas izrādes, kas izraisīja zēnā interesi par teātri.

Sākumskolas izglītību Šloime Vovsi ieguva ebreju skolā – hederā, bet mācības turpināja reālskolā Rīgā, uz kurieni ģimene pārcēlās 1905. gadā. Literatūras stundās pastiprinātu uzmanību pievērsa pasaules klasiķu darbiem, kas lielā mērā pamudināja jaunieti pievērsties aktiera profesijai. Kādā no nodarbībām, uzstājoties karaļa Līra lomā, Šloime Vovsi apsolīja: “Ja es kādreiz kļūšu par aktieri, tad noteikti spēlēšu karali Līru”. Šie vārdi piepildījās. 1935. gadā viņš nospēlēja karali Līru un kļuva pasaulslavens. Pēc tēva gribas Šloime 1915. gadā iestājās Petrogradas universitātes Juridiskajā fakultātē, bet pēdējā kursā pameta universitāti un kļuva par A. Granovska dibinātās pasaulē pirmās ebreju teātra studijas audzēkni. 29 gadu vecumā Šloime Vovsi savu vārdu nomainīja pret pseidonīmu un kļuva par Solomonu Mihoelsu.

Solomons Mihoelss iegājis teātra vēsturē kā Maskavas Valsts ebreju teātra mākslinieciskais vadītājs. Viņa radošajā biogrāfijā ir 14 teātra iestudējumi un vairāk nekā 30 lomu. Viena no Mihoelsa skatuviskās meistarības virsotnēm bija Šekspīra karaļa Līra atveidojums.

Izstādē “Mūsu Mihoelss” apskatāmas fotogrāfijas, kurās redzams mūsu novadnieks piedaloties teātra izrādēs “Karalis Līrs”, “Tevje – piena tirgotājs”, “Ovadisa ģimene” un tikšanos laikā ar māksliniekiem, aktieriem, zinātniekiem un draugiem. Izstādi papildina Solomona Mihoelsa meitas Nataļjas Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejam dāvinātā grāmata “Mihoelss”.


Dalīties ar ziņu:
atpakaļ