25. maijā plkst. 13.00 Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs piedāvā apmeklēt “Puzuru darbnīcu” Ģimenes dienas ietvaros!

Puzuri tika veidoti ne tikai reliģiskiem vai simboliskiem nolūkiem – tie kalpoja arī kā telpas rotājumi, kas ienesa mājoklī gaismu, vieglumu un kustību. To klātbūtne padarīja vidi svinīgāku un harmoniskāku, īpaši svētkos vai nozīmīgos dzīves brīžos. Puzuris arī kalpoja kā sava veida ‘laika zīme’ – tā klātbūtne atgādināja par dabas ritējumu un cilvēka saikni ar to.

Tradicionāli puzuris tika veidots no vienkāršiem, dabīgiem materiāliem – salmiem, niedrēm vai niedrīšu imitācijām, kas šodien dažkārt tiek aizstātas arī ar koku, metālu vai papīru, pielāgojot tradicionālo dizainu laikmetīgai videi.

Vēsturiski puzuri tika kārti virs bērnu šūpuļiem un istabu stūros, lai pasargātu no negatīvās enerģijas un ļauniem spēkiem. Kāzās tie tika novietoti virs galda jaunajam pārim – kā simbols laimei, auglībai un saiknei ar dievišķo. Tika uzskatīts, ka, ja puzuris griežas, mājās valda miers un saskaņa. Katru gadu tas tika darināts no jauna, bet vecais – sadedzināts, tādējādi atbrīvojoties no uzkrātās negatīvās enerģijas.

Šodien puzuris kļūst par mūsdienīgu dizaina objektu, kas apvieno tautas mākslas mantojumu ar estētisku minimālismu. Tas ienes siltumu un dziļumu jebkurā telpā – mājās, ofisā vai sabiedriskā vidē. Bieži izmantots svētkos, īpaši Ziemassvētku un Saulgriežu laikā, puzuris kļūst arī par sarunu sākumpunktu un kultūras stāsta nesēju.


Informāciju sagatavoja
Daugavpils valstspilsētas pašvaldības iestāde
Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs

tālr.: 65424155, 26433184
museum@daugavpils.lv
www.dnmm.lv