Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs sadarbībā ar Daugavpils māla mākslas centru un Viļakas novada pašvaldību organizē Starptautiskā glezniecības plenēra „Valdis Bušs 2017” izstādi Daugavpils māla mākslas centrā no 2018.gada 23.augusta līdz 30.septembrim.
2017. gada 12.-26. jūlijā Viļakā notika starptautisks glezniecības plenērs “Valdis Bušs 2017”, kuru rīkoja Viļakas novada dome sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru.
Divu nedēļu garumā seši starptautisku konkursu izturējuši mākslinieki iemūžināja savos darbos izcilā Latvijas glezniecības meistara dzimtās āres, liekot atcerēties Valda Buša veikumu Latvijas mākslā un veidojot mākslinieka dzimtās puses kā mākslas norises vietas starptautisko atpazīstamību.
1. starptautiskajā glezniecības plenērā Valdis Bušs 2017 piedalījās: Frančesko Poiana (Francesco Poiana) (Itālija), Jans Valiks (Jan Valik) (Slovākija), Fransisko Diazs Munjoss (Francisco Diaz Munoz) (Spānija), Emuke Fabiana (Emőke Fábián) (Ungārija/Rumānija), Giedre Riskute (Lietuva) un Guna Millersone (Latvija).
Mākslinieks Jans Valiks (Jan Valik) no Slovākijas 2012. gadā pabeidza mākslas akadēmiju Prāgā. Pamatā strādā eļļas tehnikā, izmanto tinti, zīmējot uz papīra. 2016. gadu jaunais mākslinieks pavadīja Japānā, gleznojot un gatavojot savu personālizstādi. Turpina izvērst plašu izstāžu un rezidenču darbību.
Rumāniete Emuke Fabiana (Emőke Fábián) par savu galveno darbības virzienu ir izvēlējusies ainavu glezniecību. Uz šo lēmumu, iespējams, pamudināja studijas mākslas akadēmijā. Māksliniece eksperimentē ar krāsām, par būtiskām uzskata gaismēnu un ēnu saspēles darbos. Ainavu sākusi skatīt citādi, mēģinot dot gleznai dziļāku domu un nozīmi. Emuke pārdzīvo, ja dabā redz atkritumus.
Itālis Frančesko Poiana (Francesco Poiana) nāk no Venēcijas, studējis mākslu Romā, šobrīd dzīvo Londonā. Frančesko strādā par tērpu dizaineri, zīmē ziedus, kas vēlāk iekļaujas jauno tērpu kolekciju apdrukās un izšuvumos. Ir atvērts dažādiem glezniecības žanriem, tāpat nekoncentrējas uz vienu glezniecības tehniku.
Reālas un abstraktas dabas ainavas glezno mākslinieks Fransisko Diazs Munjoss (Francisco Diaz Munoz) no Madrides. Gleznojot dabā, patīk eksperimentēt ar dažādiem materiāliem. Daudz ir gleznojis Madrides un tās apkaimes parkos, dažādas citās Spānijas pilsētās, tādās kā Barselona, Granada, Sevilja, tāpat citur Eiropā un pasaulē.
Guna Millersone ir allaž priecājas par iespēju piedalīties glezniecības plenēros, jo tad ir laiks izpausties radoši un sevi atdot glezniecībai. Tā kā gleznot dabā netiek tik bieži, cik gribētos, fotografē vietas, kas viņu ir iedvesmojušas, un tad glezno no fotogrāfijām. Savas kompozīcijas Guna samērā bieži veido kā diptihus un triptihus. Ainavās mājo noslēpumainība un skarbums, tonālās līdzības un noskaņa, kas nāk no katras noteiktas vietas.
Lietuviete Giedre Riskute glezno ekspresīvi, bet meditavīti, liekot slāni pāri slānim, bieži meklējot īsto toni neskaitāmas stundas, pat dienas, līdz sasniedz vēlamo. Viņas darbi ir gaiši, pat saulaini. Patīk gleznot pilsētas, arī Viļņu – pilsētu, kur dzīvo. Aktīvi piedalās izstādēs un rezidencēs.
Plenērā radītie darbi veido Viļakas mākslas kolekciju iespējamam nākotnes projektam – Valda Buša mājai, kas kļūtu par mākslinieka piemiņas vietu. Izstādi papildina atsevišķi autoru darbi no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijas.
Plenēra un izstādes kurators: Māris Čačka
Izstādes scenogrāfija: Māris Čačka, Viktors Pētersons.
Leave a Reply