13.09.2024

      2024. gada 20. septembra līdz 10. novembrim Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā (Rīgas ielā 8) apskatāma Latvijas Nacionālā dabas muzeja izstāde “Svešie mūsu dabā”. Tajā apmeklētāji var uzzināt par kokaugiem, lakstaugiem, gliemežiem, kukaiņiem un zīdītājiem, kas mūsu dabā ir „svešinieki” un kļuvuši par ciemiņiem uz palikšanu. 

        Latvijā savvaļā sastopami vairāki simti augu un dzīvnieku sugu, kuru dabiskā izcelsme ir Amerika, Āzija un citi reģioni. Daļa no šīm sugām kļuvušas par invazīvām. Izstādē varēs uzzināt, kuras ir svešzemju sugas un no kurienes tās ienākušas Latvijā, ko darīt, lai nepieļautu tālāku sugu izplatīšanos. Izstāde būs interesanta ģimenēm ar bērniem, skolēniem, vides speciālistiem un ikvienam, kam rūp Latvijas daba. 

       Augu un dzīvnieku sugu pārvietošanās ir dabiska parādība, tomēr lielākoties to veicinājusi cilvēku darbība. Jaunajās teritorijās vairums šo sugu nespēj izdzīvot ārpus cilvēku radītiem dzīves apstākļiem, tomēr daļai izdodas pielāgoties dzīvei savvaļā, kur tās var radīt būtisku ekoloģisko un ekonomisko kaitējumu – kļūt invazīvas.

       Latvijā savvaļā ir ap  630  svešzemju augu sugas, bet lielākajai daļai no tām nepiemīt invazīvas sugas pazīmes. Par invazīvām sugām uzskata aptuveni 35–50 sugas, un tās sastopamas gan uz sauszemes, gan ūdeņos.

        Izstāde ir papildināta ar populārzinātniski izglītojošu projektu – instalāciju “Ekotransformācija”, kas veltīta ūdens ekosistēmu aizsardzībai no masveida piesārņojuma un invazīvo sugu izplatīšanās.

Mērķauditorija : 5.- 12. klases skolēni, ekskursija ir aktivitāte, kas var tikt piemērota arī sākumskolas skolēniem.

   Izstādes darbības laikā skolēnu grupas var pieteikties apmeklējumam un izglītojošai ekskursijai (40 min.) pa tāl. 26433184.           Izstādi “Svešie mūsu dabā” var apmeklēt kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros pasūtot ekskursiju pa Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja ekspozīciju ar norādi “Daba”.