09.01.2018Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs Latvijas simtgades svinību ietvaros aicina pilsētas un novada iedzīvotājus kopīgi veidot izstādi „Brīvības stāsti: ģimenes vēsture – Latvijas vēsture”. Līdz 2018.g. 15.februārim ikviens var atnest interesantas vēstures liecības uz muzeju, tādējādi iekļaujot savas ģimenes stāstu valsts brīvības stāstā.

Latvija ir tās cilvēki, un Latvijas vēsture ir tās cilvēku vēsture. Gadsimta ietvaros dažādas paaudzes veidoja, attīstīja un aizsargāja Latvijas valsti. Latvija esam mēs visi: mūsu vectēvi un vecmammas, tēvi un mātes, brāļi un māsas, bērni un mazbērni. Mūsu pagātne, tagadne un nākotne. Mūsu ģimenes.

Latvijas vēsture ir milzīga mozaīka, kuru veido mūsu ģimeņu stāsti. Katram no šiem stāstiem ir kaut kas īpašs, kas to izceļ, visiem šiem stāstiem ir kaut kas kopīgs, kas mūs vieno.

Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs aicina daugavpiliešus un novada iedzīvotājus kopā izveidot Latvijas simtgadei veltītu izstādi „Brīvības stāsti: ģimenes vēsture – Latvijas vēsture ”. Mēs gribam atdzīvināt Jūsu ģimeņu stāstus, parādot caur tiem visas Latvijas vēsturi, un kopā atcerēties Jūsu senčus, tuviniekus, radus. Šī izstāde taps sadarbībā ar Latvijas Lielo pilsētu asociāciju un Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministriju pasākuma „Brīvības ielu stāsts 9 pilsētās, reģionu simboli un vērtības” ietvaros.

Muzejs lūdz atnest ar Jūsu ģimenēm saistītus priekšmetus un stāstus par šiem priekšmetiem un cilvēkiem, kuri ir ar tiem saistīti. Tās var būt fotogrāfijas, vēstules, sadzīves priekšmeti, trauki, rotaļlietas, apģērbi, piemiņas lietas u.t.t. – viss, kas varētu liecināt par Latvijas vēsturi šīs simtgades laikā. Mēs saprotam, ka tās ir atmiņai svarīgas un sirdij mīļas lietas, tāpēc lūdzam tās tikai uz izstādes norises laiku (līdz vasaras beigām). Muzejs garantē eksponātu saglabātību un atgriešanu. Pat tad, kad Jūsu priekšmeti atkal nokļūs Jūsu ģimenēs, Jūsu stāsti paliks mūsu visu atmiņā. Mums ir svarīgs katrs stāsts. Izveidosim Latvijas un Daugavpils Brīvības stāstu kopā!

IZSTĀDES DALIBNIEKA ROKASGRĀMATA:

Jums ir kāds interesants priekšmets, kurš ir saistīts ar Jūsu ģimenes vēsturi?
Šim priekšmetam ir interesants stāsts?
Jūs gribat piedalīties izstādē „Brīvības stāsti: Ģimenes vēsture – Latvijas vēsture”, kura tiks organizēta Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā, bet nezināt, kā to izdarīt?
Mēs atbildēsim uz Jūsu jautājumiem!


Kur nest priekšmetus?
Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā, Rīgas 8.

Kā nogādāt priekšmetus muzejā?
Priekšmetus un stāstus var atnest personīgi, bet nepieciešamības gadījumā muzejs var nodrošināt eksponātu transportēšanu, iepriekš piezvanot pa telefonu 65421247.

Kad, cikos un cik ilgi var nest priekšmetus?
Lūdzam atnest priekšmetus līdz 2018.g. 15. februārim, darba dienās no 9.00 līdz 17.00.

Kā muzejs nodrošinās priekšmetu saglabātību?
Ar katru cilvēku būs parakstīts dokuments, saskaņā ar kuru muzejs apņemsies nodrošināt priekšmetu maksimālu saglabātību – sākot ar apsardzi 7 dienas nedēļā un 24 stundas diennaktī un beidzot ar apgaismojuma un mitruma režīma ievērošanu

Kāda laika perioda liecības var atnest?
Var atnest priekšmetus, kuri ir saistīti ar jebkuru laika posmu Latvijas simtgades un Jūsu ģimenes vēstures ietvaros – no 1918.g. līdz šodienai.

Kādus priekšmetus var atnest?
Tie var būt ļoti dažādi priekšmeti:
o    Ģimenes albūmi un fotogrāfijas
o    Vēstules
o    Pastkartes
o    Telegrammas
o    Darbarīki
o    Trauki
o    Apģērbi
o    Apavi
o    Rotaslietas
o    Dokumenti
o    Piemiņas lietas
o    Rotaļlietas
o    Grāmatas
o    Liecības
o    Atmiņu klades
o    Dienasgrāmatas
o    Armijas formastērpi
o    Ieroči
o    Karogi
o    Plakāti
o    Gleznas
o    Skulptūras
o    u.c. priekšmeti

Kas ir stāsts par priekšmetu?
Tā ir informācija, kura sasaista Jūsu atnesto priekšmetu ar Jūsu ģimeni un tuviniekiem. Pieņemsim, Jūs atnesat Jūsu vecmāmiņas kleitu – mums būs svarīgi uzzināt, ka, piemērām, tieši šajā kleitā Jūsu vecmāmiņa satika Jūsu vectēvu jauniešu ballē Vienības namā, kur viņi dejoja kopā visu vakaru.

Kādiem jābūt stāstiem?
Ir iespējami dažādi varianti – Jūs varat gan pierakstīt stāstu patstāvīgi (vēlams – ne vairāk par vienu A4 formāta lapu) un atnest to kopā ar priekšmetu, gan izstāstīt stāstu muzeja speciālistam, atnesot mums priekšmetu. Stāsti var būt latviešu un/vai krievu un/vai latgaliešu valodā.

Kas notiks ar šiem stāstiem?
Stāsti papildinās informāciju par Jūsu atnestajiem priekšmetiem pašā izstādē, bet muzeja speciālisti patur sev tiesības saīsināt stāstu nepieciešamības gadījumā.

Kā un kad es atgūšu savus priekšmetus?

Pēc izstādes beigām muzejs atgriezīs visus priekšmetus to īpašniekiem. Unikālo eksponātu īpašniekiem muzejs var piedāvāt iepirkt viņu priekšmetus muzeja krājuma papildināšanai

Kas atbalsta šo izstādi?
Izstādi atbalsta Latvijas Lielo pilsētu asociācija un Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrija.