22.08.20192019. gada 12. septembrī plkst. 15.00 Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā tiks atvērta Mārča Stumbra glezniecības izstāde “Dzīvot mākslā”.

Mārcis Stumbris (1942 – 2014) mācījās Jāņa Rozentāla Mākslas vidusskolā, kuru beidza 1961. gadā, un pēc tam Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā (1961 – 1970) profesora Eduarda Kalniņa vadībā.
Pēc Akadēmijas beigšanas tika nosūtīts darbā uz Daugavpili un no 1970. līdz 1978. gadam tur dzīvoja un strādāja – mākslinieks Daugavpils labierīcību kombinātā (1970–1974), pedagogs mākslas studijā. Viņš bija aktīva un radoša persona. 1973. gadā kļūdams par Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) biedru Mārcis Stumbris bija viens no LMS Daugavpils organizācijas dibinātājiem, ieņemdams valdes sekretāra amatu. 
Līdz ar jauno mākslinieku grupas ienākšanu Daugavpilī aizsakās aktīva mākslas dzīve. Plenēri, izstādes. Visus māksliniekus vienoja kalpošana vienīgajai mūzai – mākslai. M. Stumbris kopš 1969. gada piedalījās izstādēs un rīkoja personālizstādes.

Glezniecībai mākslinieks atdeva visu savu mūžu, sirdi un dvēseli. Būdams prasīgs kā pret sevi, tā pret citiem. Daba māksliniekam bija ceļvedis un skolotājs, kurā viņš saskatīja visu labo un skaisto, guva iekšējo līdzsvarojumu un iedvesmu glezniecībai.  Savā glezniecībā, izmantojot gan eļļas, gan pasteļa tehniku, Mārcis Stumbris strādāja visos žanros – portretā, klusajā dabā, akta, figurālajā un un sadzīves žanra glezniecībā, bet jo īpaši ainavā. Kā reālistiskās mākslas sekotājam viņam bija nepieciešams ieaugt vidē, kura tika iemūžināta krāsās, sajust tās gaisotni, atmosfēru. Mākslinieks bija ieturēts, bet iekšēji no viņa dvesmoja patiesa inteliģence un miers. Otas meistars, kura gleznu rāmjos iekļautā pasaule ne tikai atklāj mākslinieka redzējumu, bet rada arī mūsu līdzpārdzīvojumu.
Viņa mākslas darbi atrodas Mākslas muzejā “Arsenāls”, Rakstniecības, teātra un mūzikas muzejā, LMS kolekcijā, Daugavpils VMM, Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā un privātkolekcijās visā pasaulē.

Izstāde Daugavpils muzejā būs apskatāma līdz 3. novembrim. Laipni aicināti!