+371 65424155, 20203713
Ekskursiju pieteikšana
aptauja
Vai Jūs bieži apmeklējat Daugavpils muzeju?
Ziņu arhīvs

25. marts - komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena Daugavpilī

25.03.2022

Latvijā 25. marts ir sēru diena, kad tiek pieminēti 1949.gada deportācijas un komunistiskā genocīda upuri. Pieminot svešumā palikušos notika svinīgs piemiņas brīdis pie piemiņas akmens “Nevainīgajiem sarkanā terora upuriem”.

1949. gada 25. martā no Latvijas vairāk kā 10 000 ģimeņu – Latvijas zemes saimnieku tika izsūtītas uz Sibīriju. Tāds liktenis bija lemts arī 412 Daugavpils apriņķa ģimenēm.

 1949. gada 29. janvārī PSRS Ministru padome pieņēma slepenu lēmumu par atsevišķu Baltijas valstu iedzīvotāju kategoriju izsūtīšanu. Šajā lēmumā bija minēts, ka nepilngadīgie un darba nespējīgie ģimenes locekļi netiks pakļauti izsūtīšanai, bet viņi var brīvprātīgi doties līdzi savām ģimenēm. Tomēr patiesībā tika izsūtīti visi ģimenes locekļi, kas izsūtīšanas brīdī atradās mājās.

1949. gada 25. marta deportācijās no Latvijas tika izsūtīti ap 42 000 cilvēku. Aizturēti, iesēdināti lopu pārvadāšanai domātos vagonos un nosūtīti uz Sibīriju un citiem attāliem Padomju Savienības reģioniem. Latvijas iedzīvotājus izveda uz Amūras, Omskas un Tomskas apgabaliem.

Izsūtīto reabilitēšana sākās pēc Staļina nāves. 1957. gadā PSRS vadība pieņēma lēmumu par izsūtīto atbrīvošanu no speciālā nometinājuma vietām. Tomēr atgriezties dzimtenē izdevās vien daļai.
          Šodien Daugavpilī Andreja Pumpura skvērā pie Komunistiskā genocīda upuriem veltītā akmens pasākumā piedalījās pilsētas domes pārstāvji, Politrepresēto kluba locekļi, skolēni un pilsētas iedzīvotāji. Deportāciju piemiņa tautas atmiņā tiek saglabāta caur represēto atmiņām, kas ierakstītas dzīvesstāstos, atspoguļotas dzejoļos, dziesmās. Pieredzēto mācamies uzklausīt, sadzirdēt un nodot nākamajām paaudzēm, lai pārdzīvotais saglabātos nācijas vēsturiskajā atmiņā un netiktu nekad aizmirsts.


Dalīties ar ziņu:
atpakaļ