+371 65424155, 20203713
Ekskursiju pieteikšana
aptauja
Vai Jūs bieži apmeklējat Daugavpils muzeju?
Ziņu arhīvs

Viktora Kuhaļska personālizstāde Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā

10.09.2021
Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā no 17.09.2021. līdz 3.11.2021. tiks atklāta Viktora Kuhaļska personālizstāde “Klūgu filozofija”.

Šogad ar četrdesmit gadu amatnieka pieredzē radītajiem klūgu meistardarbiem savu dzīves un radošā darba jubileju svin Tautas lietišķās mākslas studijas “Klūga” vadītājs Viktors Kuhaļskis, kurš par sevi saka tā: “Klūgu pīšanas māksla – tā ir visa mana dzīve un vēl drusciņ vairāk...”


Savu klūgu pinēja dzīves ceļu Viktors Kuhaļskis uzsāka ap 1978.gadu pie sava sievastēva, pieredzējušā klūgu pinēja Ulda Birmbauma (1928 – 1981). Uldis Birmbaums viņā saskatījis rakstura īpašības un dotības, kuras atbilst klūgu amata apgūšanai un mudinājis to padziļināti apgūt un iepazīt. Viktoram tas padevies un ieinteresējusi šī nodarbe. Meistarīgi apguvis zināšanas, drīz vien pats Viktors sācis izgudrot jaunus pīšanas mezglus, savienojumus un elementus. Jau 1984.gadā Viktors Kuhaļskis organizē pirmo klūgu pinēju apmācības grupu un 1985.gadā Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja paspārnē tiek dibināta studija “Klūga”.

Izstādē skatāmie darbi aptver visus Viktora Kuhaļska radošā darba periodus sākot no agrīnajiem darbiem līdz mūsdienām. Šeit skatāmi unikāli priekšmeti, kas atrodami Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja krājumā - meitas dzimšanai darinātais šūpulītis (1985), ragaviņas un rotaļlietas, restaurētie krēsli no Krāslavas Vēstures un mākslas muzeja un citi neatkārojami autora meistarību apliecinoši darinājumi paša izkoptās pīšanas tehnikās. Pēdējā laikā kombinē paša gatavotu koka priekšmetu sagataves ar pinumu vai pat kokā iestrādājot dzintaru, kas arī ir autora tehnoloģiskais izgudrojums.   

Viktors Kuhaļskis ir ne tikai klūgu pinējs, bet arī labs pedagogs un arī psihologs, jo klūgu pīšana ir ilgs, darbietilpīgs process, kurā liela nozīme ir cilvēciskajiem dotumiem – darbā nepieciešama liela pacietība, lēnprātība. Kā studijas vadītājs Viktors atzīst, ka “svarīgi ir ne tikai kopā strādāt, bet arī valdīt savas emocijas”. Jau pirmajās apmācību dienās varot ieraudzīt, kurš no audzēkņiem varētu kļūt par meistaru.


Savā ilgajā darbības laikā ir vadījis klūgu pīšanas kursus gan Krāslavā, gan Alūksnē, Preiļos, arī Daugavpils novadā. Dažkārt ir nācies arī restaurēt mēbeles, priekšmetus, šādi paraugi atrodami Krāslavas muzeja krājumā. Meistara amata prasmes ir  godalgotas atzinības rakstiem, medaļām, diplomiem. 2012.gadā Latvijas Dziesmu un deju svētkos TLMS “Klūga” tikusi atzīta kā labākā starp lietišķās mākslas studijām darba organizācijas, izstāžu rīkošanas un dalībnieku skaita ziņā. Viktors Kuhaļskis ir meistars, kas konkurences nebaidās. Atmiņā palicies un joprojām gandarījumu sagādā skolotāja Ulda Birmbauma dzīvesbiedres Daidras teiktais: “Tu pagarināji Ulda dzīvi un devi pat vairāk!”.

Izstādes atklāšanas pasākums notiks 17. septembrī plkst. 14:00 Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja pagalmā (Rīgas 8). Lietus gadījumā atklāšanas pasākums būs pārcelts muzeja Izstāžu zālē un tad i
eeja būs iespējama, uzrādot derīgu testēšanas sertifikātu vai derīgu Covid-19 vakcinācijas/izslimošanas sertifikātu, kas būs jāuzrāda kopā ar personu apliecinošu dokumentu.


Atgādinām, ka individuālajam muzeja apmeklējumam ārpus pasākumiem sertifikāti nav obligāti. Aicinām visus interesentus izbaudīt Viktora Kuhaļska “Klūgu filozofiju”. 


Dalīties ar ziņu:
atpakaļ