+371 65424155, 20203713
Ekskursiju pieteikšana
aptauja
Vai Jūs bieži apmeklējat Daugavpils muzeju?
Ziņu arhīvs

Tautas lietišķās mākslas studijai „Latgale” - 40

21.10.2020

Atzīmējot Tautas lietišķās mākslas studijas „Latgale” 40 gadu un Daugavpils Māla mākslas centra 10 gadu jubileju, no 23. oktobra Daugavpils Māla mākslas centrā būs apskatāma keramikas izstāde „10x4”.

Podniecība ir viena no senākajām tautas mākslas izpausmēm. Latgales keramika saglabājusi visspilgtākās novada podniecības tradīcijas un ieguvusi lielu popularitāti ne tikai Latgalē, bet arī pārējā Latvijā un ārpus tās robežām. Latgales keramikas aizsākumi Daugavpilī saistāmi ar podnieka Staņislava Vilcāna (1918-2001) ierašanos pilsētā pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados. Šajā laikā Latgales podniecībā vērojams vispārējs uzplaukums, un Staņislavs Vilcāns ap sevi pulcēja kuplu podniecības amata sekotāju skaitu.

Tajā laikā meistari strādāja LPSR Mākslinieku savienības Daugavpils organizācijas kolektīvajās darbnīcās – tagadējās Daugavpils Māla mākslas centra telpās. Tā kā septiņdesmito gadu beigās blakus keramiķu darbnīcām tika izbūvēts liels keramikas apdedzināšanas ceplis, mūziķis un pedagogs Jānis Žugovs izvirzīja jautājumu par Tautas lietišķās mākslas studijas dibināšanu. Tā 1980. gadā Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja paspārnē tika dibināta Tautas lietišķās mākslas studija „Latgale”, kuras keramiķi saglabā, kopj un popularizē Latgales podniecības tradīcijas jau 40 gadu garumā. Laika gaitā studijas dalībnieku skaits ir mainījies, pašlaik studijā aktīvi darbojas 11 talantīgi un pieredzes bagāti keramiķi, kuri līdzās Latgales keramikas tradīciju kopšanai rada jaunus paņēmienus un formas.

Atzīmējot šo ievērojamo notikumu, Daugavpils Māla mākslas centrā no 23. oktobra būs apskatāma Tautas lietišķās mākslas studijas „Latgale” 40 gadu jubilejai un Daugavpils Māla mākslas centra 10 gadu jubilejai veltīta keramikas darbu izstāde „10x4”. Izstādē aplūkojami darbi, kas studijas dalībnieku izpildījumā tapuši pēdējo piecu gadu laikā, kā arī studijas vecmeistaru darbi no Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja krājuma.