+371 65422709, 20203713
Ekskursiju pieteikšana
aptauja
Vai Jūs bieži apmeklējat Daugavpils muzeju?
Ziņu arhīvs

Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena Daugavpilī

25.03.2020

Ārkārtas situācijas dēļ, šogad 25. martā Daugavpilī tika atcelts oficiālais Komunistiskā genocīda upuriem veltītais piemiņas brīdis. Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs aicina šo traģisko notikumu pieminēt savās ģimenēs, kā piemiņas zīmi iededzot sveces.

1949. gada 29. janvārī PSRS Ministru padome pieņēma slepenu lēmumu par atsevišķu Baltijas valstu iedzīvotāju kategoriju izsūtīšanu. Šajā lēmumā bija minēts, ka nepilngadīgie un darba nespējīgie ģimenes locekļi netiks pakļauti izsūtīšanai, bet viņi var brīvprātīgi doties līdzi savām ģimenēm. Tomēr patiesībā tika izsūtīti visi ģimenes locekļi, kas izsūtīšanas brīdī atradās mājās.

Iedzīvotājus izsūtīja pamatojoties uz sarakstiem, kurus apstiprināja savienoto republiku ministru padomes. Izsūtīšanu uzdeva veikt Valsts drošības ministrijai. Deportāciju veikšanai no KPFSR papildus ieveda papildus karaspēku.

Latvijā izsūtāmo sarakstus 1949. gada marta sākumā apstiprināja apriņķu izpildkomiteju priekšsēdētāji, un 17. martā LPSR Ministru padome pieņēma lēmumu „Par kulaku ģimeņu izsūtīšanu no Latvijas PSR”. 1949. gada 25. marta deportācijās no Latvijas tika izsūtīti ap 42 000 cilvēku. Aizturēti, iesēdināti lopu pārvadāšanai domātos vagonos un nosūtīti uz Sibīriju un citiem attāliem Padomju Savienības reģioniem. Latvijas iedzīvotājus izveda uz Amūras, Omskas un Tomskas apgabaliem.

Izsūtīto reabilitēšana sākās pēc Staļina nāves. 1957. gadā PSRS vadība pieņēma lēmumu par izsūtīto atbrīvošanu no speciālā nometinājuma vietām. Tomēr atgriezties dzimtenē izdevās vien daļai.

Pieminot komunistiskā genocīda upurus, ik gadu 25. martā politiski represētie, viņu ģimenes un radi, kā arī Daugavpils pilsētas vadība pulcējas uz svinīgo piemiņas brīdi pie piemiņas akmens “Nevainīgajiem sarkanā terora upuriem”. Šoreiz, ārkārtējās situācijas dēļ, oficiālais piemiņas brīdis tika atcelts. Ievērojot drošības pasākumus 25. marta rītā nolikt ziedus un aizdegt sveces pie akmens devās Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja pārstāvji. Dienas gaitā ziedus nolikt devās arī Daugavpils pilsētas domes pārstāvji, kā arī Daugavpils politiski represēto kluba pārstāvji.