+371 65422709, 20203713
Ekskursiju pieteikšana
aptauja
Vai Jūs bieži apmeklējat Daugavpils muzeju?
Ziņu arhīvs

Izrāde "S. Mihoelss - ģēnijs no Dvinskas"

05.03.2020

Ieskandinot Mihoelsa dienas, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs 11. martā plkst. 15.00 aicina apmeklēt Daugavpils Tautas teātra “Iskateļ” iestudējumu “S. Mihoelss – ģēnijs no Dvinskas”.

Solomons Mihoelss, īstajā vārdā Šloime Vovsi, bija aktieris, režisors un politiskais darbinieks. Viņš dzimis Daugavpilī, turīgā ebreju ģimenē. Vecāku mājā tika ievērotas ebreju tradīcijas, valdīja patriarhāla kārtība un katru soli pavadīja lūgšanas. Tajā pašā laikā Vovsi ģimenē patika deklamēt dzeju, dziedāt tautasdziesmas, iestudēt mājas teātri. Tas viss ietekmēja arī bērnu profesiju izvēli. Deviņu gadu vecumā, pārdzīvodams brāļa aiziešanu no ģimenes, viņš uzrakstīja savu pirmo lugu. Vēlāk ģimene pārcēlās uz Rīgu, kur S. Mihoelss iepazinās ar dzejnieku un ebreju apgaismības kustības pārstāvi Isaju Nemcoviču, kurš pārliecināja Solomonu, ka viņa īstais aicinājums ir māksla.

Pēc Oktobra revolūcijas Solomons Mihoelss iestājās ebreju teātra studijā Petrogradā, bet vēlāk kopā ar citiem studijas dalībniekiem pārcēlās uz Maskavu, kur 1925. gadā studija tika pārveidota par Maskavas Valsts ebreju teātri. 1929. gadā S. Mihoelss kļuva par teātra vadītāju. Šo amatu viņš ieņēma līdz savai traģiskajai nāvei. S. Mihoelsa devums teātrim – 14 uzvedumi un vairāk nekā 30 nospēlētas lomas. Viena no viņa radošā darba virsotnēm ir Šekspīra “Karaļa Līra” uzvedums Maskavas Valsts ebreju teātrī 1935. gadā.

Pieminot Solomona Mihoelsa devumu, ik gadu martā Daugavpilī tiek rīkotas Mihoelsa dienas. Šogad Mihoelsa dienu ietvaros Daugavpilī norisināsies vairāki pasākumi: ziedu nolikšana pie aktierim veltītās piemiņas plāksnes, izstāžu atklāšanas un iestudējumi.

11. martā plkst. 15.00 Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā notiks Daugavpils Tautas teātra “Iskateļ” iestudējums “S. Mihoelss – ģēnijs no Dvinskas”. Ieeja pasākumā bezmaksas.


Dalīties ar ziņu:
atpakaļ