+371 65422709, 20203713
Ekskursiju pieteikšana
aptauja
Vai Jūs bieži apmeklējat Daugavpils muzeju?
Ziņu arhīvs

METĀLĀ IEKALTAIS STĀSTS

Šo piektdien, 19. oktobrī plkst. 16.00 Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā notiks izstādes "Metālā iekaltais stāsts"  (no N. Pavloviča privātkolekcijas un DNMM krājuma) atklāšana. Nauda, kopš tās izgudrošanas, ir kļuvusi par vienu no kolekcionēšanas priekšmetiem. Kolekcionārs Nikolajs Pavlovičs, veidojot savu kolekciju, vāc ne tikai derīgas naudas zīmes, bet vadās arī no vēsturiskām interesēm. Tādējādi apmeklētāju uzmanībai tiek piedāvāta ne tikai dažādu valstu mūsdienu, bet arī senāku laiku papīra nauda un monētas. Izstādē apskatāmas monētas, kas atrastas gan Daugavpils teritorijā (Jaunā Forštate, cietoksnis), gan citās vietās.

Kopumā ekspozīcija saista ar apbrīnojamu daudzveidību, tostarp materiālu, no kuriem izgatavota nauda, dažādību: varš, sudrabs, sakausējumi, papīrs. Redzami daudz dažādu maksāšanas līdzekļu veidi un tipi: monētas, obligācijas, kuponi, interesantas naudas zīmes ar sieviešu portretiem. Tik bagātīga kolekcija nevar neradīt izzinošu interesi, jo nauda - tie ir vēsturiskie dokumenti, kas attēlo sabiedrības ekonomisko un politisko stāvokli, naudas zīmēs iedzīvināta pati vēsture.

N. Pavlovičs naudas zīmes kolekcionē jau kopš skolas laikiem. Jau tad viņu ļoti vilināja vēsture. Kolekcionēt viņam palīdzēja gan radinieki, gan draugi. N. Pavlovičs īpaši pateicīgs ir savai sievai, kura viņu allaž ir atbalstījusi un nav bijusi pret viņam tik svarīgo  ievākto materiālu lielo daudzumu.

Monētas un bonas viņš atradis visās iespējamās vietās: darba objektos, paša dārzā, dažādās lauku sētās, vecās, pussagruvušās mājās.

Naudas zīmes no N. Pavloviča kolekcijas tikušas izstādītas dažādos muzejos gan Latvijā, gan ārpus tās robežām. Dažas monētas no viņa kolekcijas atrodas Nacionālās katastrofas un varonības memoriālā Yad Vashem Jeruzalemē. Daudz monētu un bonu ticis uzdāvināts muzejiem.

Izstāde „Metālā iekaltais stāsts” apskatāma Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā no 19. oktobra līdz 13. decembrim, un tā raisīs interesi gan vienkāršiem muzeja apmeklētājiem, gan numismātikas un bonistikas speciālistiem.


Dalīties ar ziņu:
atpakaļ