+371 65422709, 20203713
Ekskursiju pieteikšana
aptauja
Vai Jūs bieži apmeklējat Daugavpils muzeju?
Ziņu arhīvs

SĒŅU IZSTĀDE

Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā, Rīgas ielā 8 sadarbībā ar Latvijas Dabas muzeju no 6. septembra līdz 8. septembrim tiek piedāvāts  apskatīt sēņu izstādi „Sēnes”. Izstādes atklāšanā 6. septembrī plkst. 12.00 piedalīsies mikoloģe Inita Dāniele.     
Izmantojiet šo unikālo iespēju, jo izstāde skatāma TIKAI 3 dienas! Latvijas Dabas muzejs Rīgā rudenī nav iedomājams bez tradicionālās sēņu izstādes. Šogad šāda izstāde paredzēta arī Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā. Meteorologi sola siltu un lietainu laiku, tādēļ gaidām, ka arī sēņu daudzveidība izstādē būs liela. Šobrīd mežos ir maz baraviku, bet daudz gaileņu, bērzlapju un diemžēl arī nāvējoši indīgo zaļo mušmiru, bet līdz izstādei situācija var mainīties. Tā kā sēnes ir ļoti atkarīgas no laika apstākļiem, pat iepriekšējā dienā grūti paredzēt, ko mežs solīs rīt. Izstādes eksponāti ļoti ātri bojājas, tādēļ uz izstādi vērts nākt tās sākumā.
    Izstādes veidošanā piedalīsies Daugavpils muzeja darbinieki un DU studenti,  piektdien izstādes laikā konsultācijas sniegs mikoloģe Inita Dāniele. 
    Sēņu izstādē varētu būt apskatāmas ap 150 sēņu sugas. Sēnes izstādē tiks  izkārtotas atkarībā no to izmantošanas veida -  ēdamās, neēdamās un indīgās sēnes,  kā arī tās, kuras ir neparastas pēc formas un izskata (piepes, pūpēži un citas).     Mūsdienās noskaidrots, ka sēnes ir atsevišķa organismu grupa, kas nav tuvu radniecīga augiem. Tās nesatur augiem raksturīgo zaļo pigmentu un, atšķirībā no augiem, barības vielas nevis saražo pašas, bet gan izmanto citu organismu, parasti augu, veidotās vielas. Sēnes sastāv no smalkiem, bieži vien ar neapbruņotu aci nesaskatāmiem pavedieniem – hifām, kuras caurauž substrātu – augsni, koksni vai ko citu. Tās vairojas ar sporām, kuru izmēri ir mikroskopiski, un tieši sporu veidošanai ir paredzēts augļķermenis – sēne, kuru mēs lietojam vai nelietojam uzturā.         Daudzu sēņu sēņotne veido ciešu saistību ar dažādu augu saknēm – mikorizu. Ar mikorizas palīdzību sēnes no augiem saņem barības vielas – galvenokārt ogļhidrātus, bet augi ar sēņu palīdzību arī uzņem barības vielas un ūdeni. Ar noteiktām koku sugām ir saistītas noteiktas sēņu sugas. Tas jau parādās arī sēņu latviskajos nosaukumos, piemēram, apšu bekas, bērzu bekas, priežu bekas u.c. Šādu saistību ar meža augiem (kokiem) veido arī dažādas indīgās sēnes (mušmires u.c.).    Latvijā līdz šim apzinātas apmēram 4100 sēņu sugu, no kurām apmēram 1100 ir cepurīšu sēnes, ap 120 – piepju sēņu, bet ap 50 dažādu pūpēžu sēņu sugu. Pārējās galvenokārt ir dažādas mikroskopiskās sēnes.
    Sēņu izstāde būs skatāma: 
Piektdien – 12.00 – 18.00                                   
Sestdien –  10.00 – 18.00                                  
Svētdien-   10.00 – 16.00
Dalīties ar ziņu:
atpakaļ